Cadılar Bayramı her sene tartışmalara sebep oluyor ve farklı fikirler ortaya atılıyor. Birçok insan bu günü zararsız bir eğlence olarak görürken, bazı insanlar eski bir pagan festivali olduğunu söylüyor. Hatta bazı evangelist Hristiyanlar Cadılar Bayramı’nın tehlikeli okült güçlerin bir kutlaması olduğunu düşünmekte. Peki gerçekler ne? İşte Cadılar Bayramı tarihi ve gelenekleri hakkında bilinmesi gerekenler…

1. Cadılar Bayramı dini bir festival mi? 

Birçok insan 31 Ekim’in doğaüstüyle ilişkilendirilen eski bir pagan festivali olduğuna inanıyor. Aslında, Cadılar Bayramı’nın dinsel çağrışımları var, her ne kadar tarihçiler arasında tam olarak ne zaman başladığı ile ilgili anlaşmazlıklar olsa da. Bazıları Cadılar Bayramı’nın M.S 7. yüzyılda Azizler Günü olarak başladığını söylemekte, bazıları ise M.S. 9. yüzyılda Hristiyanlar tarafından azizler ve şehitleri anmak için yaratıldığını iddia etmekte.  

Esasen Cadılar Bayramı bir Kelt festivali olan Samhain’e dayanmakta. Britanya ve İrlanda’da Samhain, yazın bitişini ve yeni bir yılın başlangıcını simgeleyen 1 Kasım’da kutlanırdı. İnsanlar, Samhain’de ruhların evlerini ziyaret etmek için döneceklerine inanırdı. Ancak daha sonraki yıllarda Katolik Kilisesi 1 Kasım’da Azizler Günü’nü kutlamaya başladı. 

Artık orta çağ Britanya’sında ise “Halloween”, 1 Kasım’da kutlanan Azizler gününün arifesiydi ve 2 Kasım’da “All Souls Day” adı verilen ve ölüler için süt ve eşya bırakılan dini bir gün kutlanırdı.  

2. Her zaman bal kabağı oyulmazdı 

Turp ve daha güncel olarak bal kabağı oyma ve bunları lamba olarak kullanma geleneği nispeten daha yeni bir gelenek denebilir. Aslında turplara korkutucu yüzler oymak yine bir Samhain geleneğiydi. Bunların kötü ruhları korkutup uzak tutacağına inanılırdı. Ancak günümüzde artık bal kabağı oyma bir eğlence olarak görülmekte. Amerika’ya ise bu geleneği ilk İrlanda’lı göçmenler getirmiştir.  

3. 70’lere kadar İngiltere’de trick or treat yoktu

Cadılar Bayramı etrafında şekillenen birçok doğaüstü inanış aslında 19. yüzyılda ortaya çıktı. İskoç ve İrlandalı yerleşimciler, Kuzey Amerika’ya Mischief Night (Yaramazlık Gecesi) diye bilinen bir adet getirmişlerdi. Bu daha sonra ise “trick or treat” (şaka ya da şekerleme) geleneğine dönüştü. 1970’lerde Cadılar Bayramı’na olan ilgilin tekrar canlanmasına kadar bu Amerikan geleneği İngiltere’de pek bilinmiyordu. Özellikle 1982 yapımı E.T de bu geleneğin yayılmasını sağlamıştı. 

4. Trick or treat” her zaman boş bir tehdit değildi 

Bugünler de her ne kadar “trick or treat” geleneğinin şaka kısmı sadece sözde kalsa da 1800’lerin sonlarına kadar eşek şakaları oldukça iyi bir şekilde sürdürülmekteydi. Kulübeleri devirmek, evlere yumurta fırlatmak gibi. Ancak bunlar kontrolden çıkıp tehlikeli bir hal almaya başlayınca bu gelenek de evrilmeye başladı. 

5. Neden Cadılar Bayramı renkleri turuncu ve siyah? 

Keltler’in ruhları korkutup kaçırmak için kutlamaya başladıkları Samhain festivali aynı zamanda mevsimsel geçişi sembolize ediyordu. Siyah renk ölümü, turuncu ise hasat zamanını sembolize ediyordu. Yaklaşık 2000 sene öncesinden bugüne kadar bu renkler hala Halloween renkleri olarak bilinmekte. 

6. Ölüler bayramı mı?

Hıristiyanlık öncesi İrlanda da 1 Kasım, Samhain (Yazın sonu) olarak biliniyordu. Bahsi geçen bu tarih Britanya’nın Galce konuşulan bölgelerinde kışın başlangıcını işaret edip, tarım sezonunun da sonu olarak kabul edilirdi. Ayrıca bu dönemde İrlanda kralları kabile toplantıları yapıp , sığırlar kestirirlerdi. 19. yüzyılda ise Antropolog Sir James Frazer, Samhain zamanını, pagan törenlerinin yapıldığı eski bir Kelt ölüm festivali olarak tanıttı ve popüler hale getirdi.

7. Balkabağı yerine dua et

1 Kasım’da ölüler için dua etme, kilise canlarının çalması, mum ve meşalelerin yakılması eski bir Katolik geleneğidir. Ruhlar dünyası ile bir bağlantı kurulduğuna inanırlar. Örneğin Ortaçağ’da , 1 Kasım geldiğinde Arafta mahsur kalmış olan ruhlar için dualar edilirdi. Çünkü insanlar arafta kalan ruhların cennete gidebilmek için geri dönüp, akrabalarından yardım istediklerine inanırlardı.

8. Eskiden “souling” geleneği vardı

Britanya’da önceleri yetişkinlerin ve daha sonra da çocukların dahil olduğu, para ve yiyecek toplamak için büyük evleri; kostümler giyip, şarkıIar söyleyip danslar ederek ziyaret etme geleneği vardı. Bu “souling” geleneği 1 ve 2 Kasım’da özellikle Cheshire, Shropshire, Lancashire ve Yorkshire bölgelerinde yaygındı. Bu tarihlerde İngiltere’nin özellikle kuzey bölgelerinde ölülere bir çeşit adak niyetiyle özel kekler pişirilirdi. Daha sonra bunlar kilise bahçelerine bırakılırdı.

9. Cadılar bayramlarında şenlik ateşleri yakılırdı

19. yüzyıla kadar, Kuzey İngiltere’de Cadılar bayramında şenlik ateşleri yakılırdı. Bazı Halkbilimciler bu ateş yakma geleneğinin, daha eski bir ateş festivalinden kalma bir gelenek olduğuna inanıyor. Ancak bunu kanıtlamak için yeterli yazılı kaynak bulunmuyor.

10. Cadılar bayramı bir zamanlar romantik anlamlar içerirdi

Cadılar Bayramı’nda yapılan aşk kehanetleri Viktorya döneminde Robert Burns’ün bir şiiri dolayısıyla İskoçya’dan bütün İngiltere’ye yayılmıştı. Şiirdeki kehanete göre sizi ve eşinizi temsil eden iki fındığı ateşin üzerine koyarsınız. Hafifçe yanıp sonra kabuklarından dışarı çıkarlarsa uzun ve uyumlu bir hayata, yanarlarsa veya patlarlarsa sorunlu bir birlikteliğe işaret eder.

Aynı şekilde elmalar da kehanet amacıyla kullanılırdı. Ayrıca iple havaya asılan veya su dolu bir kovaya bırakılan elmalar oyuncular tarafından ısırılmaya çalışılırdı. Bunu başarabilen kişilerin aşk hayatının yolunda gideceği inanılırdı.

Bunun gibi daha fazlası için:

Ay: İnsanlığın En Eski Sembolleri

Güneş: İnsanlığın En Eski Sembolleri