Tüm zamanların en meşhur sanat eserleri ve resimlerine bakarken, resim sanatının neredeyse 40.000 yıl önceye dayandığını fark ediyoruz. Mağara duvarlarına çizilen hayvan figürleriyle başlayan resim sanatı yolcuğu, yüzyıllarca çeşitli evrelerden geçti. Dahası, farklı akımlar birbirini izledi. Modern dönemde fotoğraf sanatı ve dijital teknolojiyle tanıştık. Ancak resim, bir ifade sanatı olarak insanlar için önemini korumaya devam etti.

Her yıl milyon dolarlar değerindeki sanat eserleri uluslararası müzayedelerde görücüye çıkıyor. Aynı zamanda önde gelen müzeler on binlerce sanat eserini koleksiyonlarında barındırmaya devam ediyor. Ancak bunlardan sadece çok azı “ikonik” hale gelerek büyük şöhretler elde etti. Popüler kültür ve seri üretimin de büyük etkisiyle meşhur bir tabloyu artık bir tişört baskısı olarak satın alabiliyoruz. Hatta poster olarak duvarımıza asabiliyoruz. Herkesin mutlaka gördüğü veya ismini duyduğu, çeşitli uyarlamaları ve parodileri yapılan bu eserler, yine de bulundukları yerlere her sene turist akını olmasını sağlıyor.

Yüzyıllardır İlham Kaynağı!

Tabi ki bu resimlerin bu kadar meşhur olmasını sağlayan önemli bir şey var. O da doğal bir yetenek ve dehanın sonucu olmaları. Ayrıca birçoğu ilginç hikayelere sahip. Bu ikonikleşmiş sanat eserleri hiç şüphesiz ki bizi etkisi altına alıyor ve çoğu zaman yakından görenlerin nefesini kesiyor. Sanatçının resmi yaratırken seçtiği renk paleti ve özgün fırça darbeleri arkasında yatan hikayeyle ilgili ipuçları veriyor. Bunlardan bazıları belirli akımların başyapıtı olarak kabul edilmekte. Birçoğu ise başka sanatçılara ilham olmaya devam ediyor.

Google’da en çok aranan eserlerin aynı olması hiç de şaşırtıcı değil. Ancak bu birçok insan için yeterli olmuyor. Peki mutlaka bir yerlerden aşina olduğumuz bu eserleri yakından görmek için ne yapmamız gerekiyor? Biz de sizler için en çok ilgi gören ve aratılan sanat eserlerinden oluşan bir liste derledik. İşte ikonik sanat eserleri ve onları nerede bulabileceğimiz ile ilgili hazırladığımız infografik!

Bunun gibi daha fazlası için infografik listemize göz atın: