Bir kurgusal evren yaratmak, tarihi bir roman yazmak kadar zorlu bir zihinsel aktivitedir. Antik mitolojilerden, Kral Arthur efsanelerine ya da modern fantastik kurguya kadar; insan aslında her zaman gerçekte var olmayan yerler yaratmıştır. Bu hayal dünyaları, insan zihninin zaman içerisindeki gelişiminin de ayırt edici bir göstergesidir.

Gelmiş Geçmiş En İyi 6 Kurgusal Evren

Geçmişte oluşturulmuş bütün mitolojik diyarları, bir kurgusal evren olarak da okuyabiliriz. Bu çerçeveden bakarsak, insan zihninin bilerek ya da bilmeyerek, bu yaratım sürecine ne sıklıkla girdiğini çok rahat bir şekilde anlarız. (Buna neden ihtiyaç duyduğumuz ise başka bir yazımızın konusu olsun.) Günümüzde ise bu evrenlerin yaratıcıları genellikle; bazen bir roman, bazen bir hikaye, bazen de bir film senaryosu tasarlayarak bu işi meydana getirir.

İnstagram sayfamızda seçtiğimiz en popüler 12 kurgusal evren içerisinden sizlere yaptığımız anket sonucu; en çok oy alan 6 evreni belirleyip, bir infografik hazırladık. Evrenler hakkında kısa bilgiler vermenin yanında, birbirlerine benzeyen yönlerini de görsellerle altını çizmeye çalıştık.

Peki sizce, anketimizde en yüksek oy alan bu evrenler arasından bir ‘en iyi’ seçmeniz gerekseydi; neyi seçerdiniz?

6 Kurgusal Evren Ve İnfografik Anlatımı