Sık sık İngiltere’nin ulusal şairi olarak da anılan William Shakespeare, dünyanın en büyük oyun yazarlarından biri olarak kabul edilir. Eserleri yüzyıllar boyunca dünyanın her yerinde beğeni toplamış olmasına rağmen, özel hayatı gizemini korumaktadır.

William Shakespeare Kimdi?

Shakespeare ile ilgili bir doğum kaydı bulunmasa da, 26 Nisan 1564’te vaftiz edildiği kayıtlarda geçmekte. O zamanlarda, bebeklerin doğumdan üç gün sonra vaftiz edildiği biliniyor. Bu yüzden Shakespeare’in doğum günü 23 Nisan olarak kabul edilir. William Shakespeare’in babası tüccardı ve mütevazi bir ailenin sekiz çocuğundan biriydi. Kendisi yine bir 23 Nisan günü 52. yaş gününde vefat etmiştir. Ölüm nedeni kesin olarak bilinmese de yaşadığı bir hastalığa takiben öldüğü düşünülmekte.

Ancak ölümünden 150 yıl kadar sonra, Shakespeare’in oyunlarını gerçekte kimin yazdığı ile ilgili sorular ortaya çıktı. Bazı uzmanlar ve eleştirmenler bu oyunların asıl yazarının başka biri olduğunu ortaya attı. Bunlardan bazıları entelektüel özgeçmişleri ve edebi başarılarıyla bilinen Christopher Marlowe, Edward de Vere ve Francis Bacon’dı. Bu şüphelerin çoğu Shakespeare’in hayatıyla ilgili eksik kalan bazı detaylardan dolayıydı. Resmi kayıtlar William Shakespeare diye birinin varlığını kanıtlıyordu. Ancak bunların hiçbiri onun bir aktör veya oyun yazarı olduğunu ispat etmiyordu. Bu kuşkucular, mütevazi bir eğitim almış orta halli bir aileden gelen Shakespeare’in böylesine entelektüel ve şairane eserler ortaya koyabileceğine ihtimal vermiyordu. Ancak Shakespeare çalışan birçok uzman bu eserleri Shakespeare’in yazdığından oldukça emin. Zira Shakespeare’in gittiği Stratford’s New Grammar School müfredatında Latince ve klasikleri barındırıyordu. Bu da edebi yazarlar için oldukça iyi bir kaynak sağlamaktaydı.

Shakespeare 16 ve 17. yüzyıllarda saygı duyulan bir yazardı. Fakat dahi oyun yazarı olarak meşhur olması 19. yüzyılda gerçekleşti.

Bugün ise eserleri dünyanın her yerinde sürekli çalışılmakta ve yeniden yorumlanmakta. İnsanlar oyunlarının çeşitli kültürel ve siyasi bağlamlarda farklı versiyonlarını uyarlıyor. Ayrıca bu eserler hala dünyanın her yerinden insanlara hitap etmeyi başarıyor.

Bizler de sizlere bu büyük dahinin hayatından ve eserlerinden ufak bilgiler içeren bir infografik hazırlamak istedik.

İşte rakamlarla William Shakespeare!

Daha fazla infografik için: İnfografikler